Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Chladenie

Ako vybrať chladič?

Pri výbere chladiča sa nám ponúka otázka, či si vybrať chladič s aktívnym, alebo pasívnym chladením, v texte sa pozrieme akú variantu zvoliť na chladenie procesora, grafickej karty, pevného disku a pod..

Rýchle odkazy:

Chladiče na procesory
Chladiče na grafické karty
Chladiče na notebooky
Chladiče na základné dosky
Chladiče operačných pamätí
Chladiče na pevné disky

Odkazy na overených výrobcov: Arctic Cooling, Noctua, Prime CoolerTitan

Aktívny alebo pasívny?

Pasívny chladič sa skladá len z bloku chladiča (meď, hliník, kombinácia), aktívny sa skladá z bloku, plus je na tento blok ešte pripevnený ventilátor. Aktívne chladiče poskytujú väčší chladiaci výkon, sú ale hlučnejšie a dochádza k víreniu prachu vo vnútri skrine.

Aký chladič na procesor?

V prípade chladiča na procesor väčšine bežných používateľov odporúčame aktívny chladič. Tepelné vyžarovanie dnešných procesorov je už na rozumnej úrovni a moderné procesorové chladiče sú už pomerne dosť tiché (aj keď stále počuteľné).

Aký chladič na grafickú kartu?

Na grafických kartách je chladič veľmi dôležitá vec. Vzhľadom k tomu, že moderné grafické jadrá vyžarujú pomerne dosť tepla, je potrebné ich náležite chladiť. U menej výkonných grafických kariet sa odporúčame poobzerať po pasívnom chladení, ktoré úplne postačuje. U výkonnejších kariet potom odporúčame aktívne chladenie.

Aký chladič pre notebook?

Ak vám vadí, že váš notebook dosť hreje, aj tu máte možnosť chladenia. Na trhu sa dnes objavujú podložky z teplovodivých materiálov, na ktoré notebook položíte (prípadne zaistíte) a dochádza k lepšiemu odvodu tepla. Aj tu sa vyrábajú verzie s aktívnym aj pasívnym chladením. V prípade aktívneho chladenia sú v podložke ešte zabudované ventilátory, ktoré sa napájajú z usb portov. Aj tu platí, že aktívne väčšinou lepšie chladia, ale počítajme s väčšou hladinou hluku spôsobenou práve ventilátormi.

Aký chladič na základnú dosku?

Pod pojmom chladič základnej dosky sa myslí chladenie čipsetu základnej dosky. V tomto prípade dôrazne odporúčame používanie pasívnych chladičov, u aktívnych by ste mali problémy s hlukom spôsobenými malými rozmermi chladiča a jeho veľkými otáčkami. Chladiče sa na čipset nalepujú pomocou pasty, ktorá je už na chladiči nanesená od výrobcu.

Aký chladič na pamäte?

Chladiče na pamäťové moduly sa dnes vyrábajú takmer výhradne v pasívnom prevedení (aktívnym sa vyhnite). Máme dnes na výber z dvoch druhov pasívnych chladičov, jeden typ je kovový návlek, ktorý sa na pamäť nasadí a druhou možnosťou je kúpa malých medených chladičov, kde sa každý samostatne nalepí na pamäťový čip (ktorých je v pamäťovom module zvyčajne 8).

Aký chladič na pevné disky?

Opäť si môžeme vybrať z aktívnych a pasívnych. V prípade pasívnych riešení sa disk zasunie do akéhosi boxu z teplovodivého materiálu a normálne prirobí do PC skrine (do pozície od šírky 5,25 palca). Tieto boxy majú výhodu aj v tom, že pomerne dobre pohlcujú hluk, ktorý pevné disky produkujú. V prípade aktívneho riešenia je do týchto boxov ešte zamontovaný ventilátor/y, poprípade sa jedná len o držiak s dvoma ventilátormi, ktorý sa namontuje do pozície nad diskom a zaisťuje rýchlejší odvod tepla.

V prípade, že netúžite po tom odhlučniť váš disk, alebo sa extrémne nezahrieva (čo sa stáva len málokedy), sú pre vás tieto chladiče takmer zbytočné.

Heat Pipes, čo to je?

V prípade chladičov procesorov a grafických kariet sa aktívny aj pasívny chladič skladá ešte s takzvaných Heat Pipes. Jedná sa o medené trubičky naplnené špeciálnou kvapalinou, ktoré odvádzajú teplo od procesora/grafickej karty do bloku chladiča. Vplyvom fyzikálnych dejov dochádza k samovoľnému obehu tejto kvapaliny. Všeobecne platí, že čím viac má chladič týchto trubičiek, tým lepšie bude chladiť.

Záver

V prípade chladičov procesorov a grafických kariet si dajte pozor, aby bol daný chladič kompatibilný s vašim zariadením. Procesory aj grafické karty majú rôzne druhy úchytov, a preto sa pred kúpou daného chladiča informujte, či je v balení pribalená montážna sada, ktorú potrebujete.

 

Vybrať chladič podľa parametrov

Porovnať chladenie